Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Jehličnany
Dají se právě prořezávat

Je nejvhodnější doba pro sestřih živých plotů z jehličnatých dřevin. Stěny živého plotu z jehličnanů nesmí být nikdy svislé, dřeviny by snadno odspodu vyholovaly. Ideální tvar je dole širší, směrem vzhůru se mírně zužující.

Sloupovité jalovce, cypřišky a zeravy je možné v tomto měsíci sestřihnout, abychom dostali husté rozvětvení a kompaktní keře. Z poléhavých jalovců je možné odstranit rušivé větve, které vyřezáváme v méně nápadných místech.

Smrky, borovice a jedle s vyšším rovnoměrným vzrůstem sázíme nebo přesazujeme vždy koncem srpna. Na jaře potom dobře zakoření a mohou dobře pokračovat v novém růstu mladých výhonů. Pokud sázíme později, nebo na jaře, stává se že mladé výhonky zakrní, protože rostlina nemá dostatek vlásečnicových kořínků.

Sypavka borová je houbová choroba, která je příčinou schnutí borovic, zejména borovice černé a kosodřeviny. Jehličí zhnědne a na přelomu zimy/jara opadá společně s odumřelými výhonky. Borovice bez jehličí se zpravidla opět zazelenají, ale potřebují naši pomoc - opadané jehličí co nejdříve odstraňte a spalte. Dále jsou nutné chemické postřiky v termínech konec července/srpen a srpen/září - přípravky a ostatní informace v metodice ochrany rostlin na www.zahradkari.cz.Rada pro: 13. SRPEN