Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Výběr rezistentních odrůd jabloní

Pokud zvažujete nákup nových stromků, volte raději některou z rezistentních odrůd. U těchto odrůd je zpravidla výraznější odolnost ke strupovitosti, odolnost k padlí nebývá tak výrazná. Rezistentní odrůdy jabloní, kterým byste měli dát při výběru přednost jsou: Angold, Hana, Florina, Goldstar, Jolana, Karmína, Liberty, Mac Free, Melodie, Otava, Prima, Priam, Priscila, Rajka, Resista, Rosana, Selena, Surprise, Svatava, Topaz, Vanda.

Strupovitost a padlí jabloní vyžaduje několik ochranných postřiků během vegetace. Ke snížení výskytu těchto obou houbových chorob přispívá i pečlivý úklid spadaného listí nejpozději v předjaří. U strupovitosti je dobré kompostované listí dezinfikovat práškovitým páleným vápnem, padlí je úpornou chorobou se kterou je nutné bojovat systematicky od jara. Preventivně pomáhá vyrovnaná výživa, zejména dostatek draslíku a závlaha.

Do přehledu registrovaných odrůd jádrovin v letech 2006-2008, s jejich charakteristikou Ing.Dušana Nesrsty (ÚKZÚZ, Zkušební stanice Želešice) je možné nahlédnout viz. Rukověť zahrádkáře 2010. Zahrádkářský sortiment ovocných druhů - aktualizace, ovocnářské komise ČZS najdete viz. Rukověť 2006.Rada pro: 27. LEDEN