Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Švestky a jiné slivoně
Neměly by scházet na žádné větší zahradě.

Mezi slivoně pěstované v našich zahradách řadíme kromě pravých švestek ještě pološvestky, slívy, renklódy a mirabelky. Některé odrůdy slivoní jsou pěstovány ve vyšších polohách jako náhrada za meruňky a broskvoně, pro které nejsou v těchto oblastech vhodné klimatické podmínky. Jednotlivé druhy slivoní se od sebe liší nejen barvou, tvarem a velikostí plodů, ale také různou chutí dužniny a její odlučitelností od pecky.

Slivoním se nejlépe daří v polohách 300-500 m n.m., na středně těžkých půdách a patří ke druhům majícím vyšší nároky na půdní a vzdušnou vlhkost. V půdách sušších a také pro teplejší oblasti je vhodnější vybírat stromy pěstované na myrobalánové podnoži, která nemá tak vysoké nároky na vláhu, vyžaduje však dostatek vápníku v půdě. Do menších zahrad vybírejte stromy štěpované na méně vzrůstných podnožích.Rada pro: 5. SRPEN