Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Peckoviny

Třešně jsou jedním z prvního ovoce, které můžeme ze svých zahrádek sklízet. Je-li navíc vysazena jako čtvrtkmen je možné jí řezem udržet v menší velikosti, kdy je možné plody ochránit před ptáky.

Třešním se daří ve všech oblastech, jen v polohách s pozdními mrazy ve druhé polovině dubna pak může být jejich plodnost ohrožena. Dávají přednost středně těžkým, hlinitým půdám, propustným, bohatým na živiny a hlavně teplým polohám. Na stanovištích s vyšší hladinou spodní vody pak trpí klejotokem. Na půdách chudších na vápník jsou pak podle nejnovějších poznatků zdravější a mají delší životnost. Jsou cizosprašné.

Slívám, švestkám, renklódám a mirabelkám nejlépe vyhovují půdy humusovité, teplé, vlhké a živné. Nejjistější výnos pak dávají odrůdy samosprašné; cizosprašným musíme zasadit poblíž alespoň 2 příbuzné odrůdy - pro vyšší pravděpodobnost květu ve stejnou dobu.Rada pro: 15. ŘÍJEN