Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Řez plaménků (Clematis)

Každoročním řezem bráníme u plaménků nepěknému vyholování keřů odspodu. Keře kvetoucí v létě a na podzim řežeme v předjaří po skončení hlavních mrazů, ale ještě před začátkem rašení. Ve 2. a 3. roce zakrátíme loňské výhony na 10-20 cm pro dobré rozvětvení keřů odspodu. V dalších letech můžete pak řezat již méně, ale dbáme na dobré prosvětlení. U velkokvětých odrůd je vhodný každoroční řez hlavních výhonů z předešlého roku na 30-60 cm.

Malokvěté plané druhy kvetoucí v pozdním létě, seřezáváme pokud přerostly nad požadovanou výšku. Dále u nich odstraníme mrtvé dřevo a příležitostně je prosvětlíme. Postranní obrost je možné každým rokem zakrátit asi na 10 cm.

Plané a původní druhy plaménků snášejí hluboký řez, plamének révovitý (vlašský - C. viticella) je možné seříznout dokonce jen na několik cm nad zemí. Násadu plodů je vhodné odstranit a to zejména u planých druhů, pro jejich invazivní zaplevelující schopnost.

Více informací s radami k řezu a výčtem nejčastěji pěstovaných druhů a odrůd, najdete v našem Kalendáriu.Rada pro: 14. ÚNOR