Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Probírka násady plodů
Pamatujte, že každý strom dokáže uživit jen určité množství plodů.

Přirozený červnový propad plodů u ovocných stromů začíná ve druhé polovině června. Je nejčastěji následkem nedostatečného oplodnění, napadení stromu škůdci, nepříznivého počasí během květu, mrazových škod nebo i silného konkurenčního boje plodů ve spojitosti s nedostatkem výživy a vláhy. V tomto termínu stromy shazují také přirozeně nadbytečnou plodovou násadu.

Pomozte proto včas stromům jabloní, hrušní, meruněk i broskvoní, což se příznivě projeví na letošní kvalitě úrody - vyvíjející se plody budou nejen větší, ale i kvalitnější. Probírka se projeví také na násadě květních pupenů pro příští rok.

Ještě nevyvinuté plody je dobré sebrat a zničit, protože v mnohých jsou červy pilatky a ostatních škůdců. Spadané ovoce také může infikovat místa roubování na ovocných dřevinách. Vzniká tak krčková hniloba jejíž projevem je odpadávající kůra a strom hyne.

U hrušní způsobují nápadné ztloustnutí nezralých plodů larvy bejlomorky hrušňové (asi 3 mm dlouhý červík). Podezřelé plody odstraňte, je to nejlepší způsob jak předejít tomu, aby se po opadu plodu dostal škůdce do půdy, kde se v hloubce asi 5 cm na zimu zakuklí.Rada pro: 13. ČERVEN