Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Včely
Pro správné zahrádkáře jsou vždy vítanými hosty

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujte na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz (i když nekvete příliš zajímavě), z planých jarních rostlin mnohý plevel a léčivé rostliny - pampeliška, podběl a hluchavka. Zahrádkáři co to myslí se včelami dobře vysévají např. svazenku, hořčici či řepku - oblíbenou medonosnou rostlinu do směsí na zelené hnojení.

Zejména při chemické ochraně pamatujte na včely a šetřte je. Stupeň škodlivosti najdete v návodu na použití přípravku. Jedovatými přípravky, které ničí včely buď přímým zásahem nebo pokud včela usedne na rostlinu po postřiku, nesmí být stříkáno při květu ošetřovaných rostlin - platí i pro podkultury, plevele nebo sousední kultury, které také mohou být postřikem zasaženy. Přípravky s označením pro včely škodlivé, ničí včely sice jen přímým zásahem - proto je u nich doporučené použití ve večerních hodinách nebo brzo zrána, kdy včely nelétají. Bez obav o včely lze používat houbomorné přípravky.

Je třeba si uvědomit ještě přirozeně odpuzující účinek chemických přípravků pro ochranu a listovou výživu a z tohoto důvodu je doporučováno vynechání všech postřiků v době květu.Rada pro: 20. DUBEN