Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Červen
V červnu deštivo a chladno způsobí rok neúrodný snadno

Červen je počítán již za letní měsíc, má nejdelší den - slunečního svitu je 13 % z celoročního úhrnu.  Den se po slunovratu - 21. června, opět začíná nepatrně zkracovat.

Teplota půdy s malými výkyvy stále stoupá a všechny rostliny prospívají mají-li dostatek vláhy. Zimní a předjarní zásoby vody jsou z půdy vyčerpány a je proto dobře, že dešťových srážek bývá "medardsky hodně".

Medard souvisí asi s nejznámější pranostikou vztahující se k tomuto měsíci. Čtyřicet dnů deště ale nebývá zdaleka pravdivých, statistické hodnocení hovoří o skutečné největší délce tohoto letního evropského monzunu 15-20 dnů s  pravděpodobností četnosti jeho výskytu 71 %. Přitom nejdelší souvislé období deště bylo v historii zaznamenáno 22 dnů. V posledním dvacetiletí se ale vyskytla řada let, kdy se tento monzun nedostavil - 1976, 1986, 1988, 1992 a 1994.

Se zvyšující se teplotou a maximem světla se zpomaluje prodlužovací růst. Zesilují pokožky listů a tím se snižuje zbytečný odpar vody z rostlin.
Klimatické léto začíná kvetením akátů a bezu černého, končí sklizní ovsa.Rada pro: 1. ČERVEN