Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Odpad ze zahrady
Většina odpadu se dá v zahradě opět využít.

Mnohý podzimní odpad v zahradě můžeme zpracovat a dobře využít tzv. plošným kompostováním, kdy ho tímto přirozeným koloběhem snadno a dobře vrátíme do půdy. Lze takto namulčovat nejen prázdné záhony, ale i půdu mezi dřevinami a zejména většími trvalkami.

Odpad je vhodné rozdrtit a bez jakékoli další příměsi jím půdu pokrýt. Povětrnostní vlivy a hlavně pak půdní živočichové způsobí průběžné rozkládání, takže na jaře již bude část živin uvolněna a navíc půda ochráněna během mrazivých období bez sněhové přikrývky.

Tento způsob ukládání organické hmoty nejvíce podporuje život a rozvoj žížal, které jsou předpokladem pro zlepšování půdní struktury. Je proto špatné, když někdo žížaly při rytí sbírá a hubí. Tito živočichové se živí pouze látkami tvořícími humus, jež procházejí jejich střevem a poté jsou opět půdě ku prospěchu.Rada pro: 11. ŘÍJEN