Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Přesazujeme pokojové květiny
Nyní je vhodné období pro přesazování pokojových květin.

Od února - krátce před novým růstem je nejvhodnější období pro přesazování pokojových květin. S prodlužujícím se dnem se začínají připravovat na novou vegetaci. Rostlinu kterou chceme přesadit vyklepneme z květináče a jedná-li se o květinu delší dobu nepřesazovanou se zplstnatělou vrstvou kořenů, je dobré tuto vrstvu narušit, případně i mírně odstranit pro lepší regeneraci kořenů.

Přesazujeme do květináče o 2-3 cm většího průměru než byl původní - při větším může brzy vlivem neprokořenění a tím neodebírání vláhy, dojít ke zkysnutí substrátu. Na dno nového květináče počítejte asi s 2 cm drenážní vrstvy z hrubšího písku, menších oblázků nebo drcených střepů starých květináčů. Substrát volíme podle nároků rostliny - doporučované je navíc jeho vylehčení agroperlitem v množství asi 1/5 objemu. Rostlinu přesadíme přibližně stejně hluboko, mírně přitlačíme a zalijeme. Po přesazení nikdy nepřihnojujte, počkejte minimálně dva týdny.

Hyacintům a ostatním květinám pěstovaných v květináčích odstraňujte včas jen odkvetlé květy. Rostliny dále zalévejte příp. i přihnojujte, aby cibule (či hlízy) získaly z listů zpět zásobní látky, které vyčerpaly v době kvetení. Na jaře - až se oteplí, je dobré cibule nebo rostliny (primulky) vysázet do zahrady. Před výsadbou ponořte květináč i s rostlinou do vody pro dobré nasátí kořenového balu. Půdu v místě kam chcete sázet vylepšete kompostem. Hyacinty, narcisy i tulipány nemusíte sázet hned, můžete je nechat zatáhnout a zaschnout v květináči, přes léto uložit a zasadit do volné půdy až na podzim.Rada pro: 18. ÚNOR