Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Předkličování brambor
Je vhodné pro uspíšení sklizně

Na mnoha zahradách jsou podmínky pro pěstování raných brambor. Pro vysoký výnos s výsadbou již v dubnu, je vhodné jejich předklíčení. Pokud je navíc i zakořeníme, urychlíme jejich sklizeň až o 1-2 týdny a při použití přikrývky z perforované fólie po výsadbě je efekt ještě lepší.

Předklíčení
Nakupujeme každoročně jen uznanou sadbu a s předklíčením začneme 6 týdnů před plánovanou výsadbou rozrovnáním hlíz v jedné vrstvě nejlépe do bedýnek na světlém místě s teplotou 10-12 °C. Při vyšší teplotě, nebo při době předklíčení delší než 8 týdnů klíčky zatvrdnou a předkličování více méně ztrácí svůj význam - počáteční růst je pomalejší.

Zakořeňování
Se zakořeňováním ve vlhké rašelině nebo dobré kompostové zemině, začneme 14 dní před výsadbou - při teplotě 15 °C. Protože jsou kořínky křehké a při výsadbě do volné půdy se snadno poškozují, je nejlepším řešením zakořeňování v kelímcích, květináčích ap. ze kterých je snadno vyklopíme. Článek o přípravě bramborové sadby Karla Hamouze viz. časopis Zahrádkář 2008 / 2.Rada pro: 22. ÚNOR