Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Trávník
Zakládáme, obnovujeme, vylepšujeme.

Nastalo druhé nejvhodnější období pro založení trávníku výsevem, srpen-září (první spadá do dubna-května). Nejlepšími půdními podmínkami pro trávník je hlinitý písek. Protože trávník koření poměrně mělce - jen asi do hloubky 10 cm, je nutné aby měla povrchová vrstva dobrou humusovitou půdu, která bude obsahovat všechny potřebné živiny. Pro jemnější druhy travin je navíc výhodnější slabě kyselá půdní reakce pH 5,6-6,5.

Pro založení je třeba půdu na rýč hluboko zrýt, pečlivě odstranit kameny a kořeny vytrvalých plevelů. Při kypření a zpracovávání půdy je možné i upravit správný poměr hlinitého a písčitého podílu na ideální poměr 1:1, přidat můžeme dále i zahradnický substrát nebo zralou kompostovou zeminu. Vše dobře zapracujeme a promísíme do hloubky zhruba 10 cm a povrch urovnáme. Den před výsevem půdu dobře zalijeme dávkou asi 20 l /m2, zpočátku jen mírně. K výsevu zvolte pokud možno den bez větru, deště a lépe podmračený. Po výsevu osivo napříč zasekáme hráběmi nebo více-prstovým kultivátorem do půdy. Po mírném uválcování jemně zavlažíme. Poprvé sečeme při výšce 6-7 cm a to jen na výšku 4-5 cm, později můžeme snížit na 3-4 cm. Po seči je dobré za suchého počasí zalít.Rada pro: 30. SRPEN