Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Řez živých plotů
Živé ploty z opadavých dřevin nyní čekají na pořádné začištění.

Pro pěkný živý plot a při správné péči o něj je potřebný řez v olistěném stavu ve dvou termínech - koncem června, když už v něm hnízdící ptáčci vylétli a podruhé v srpnu.

Mladé živé ploty nesmíme nechat rychle vyrůst do výšky. Pro jejich správné a husté rozvětvení  necháme každoročně jen asi polovinu délky přírůstků, nejvýše však 25-30 cm. Ploty je třeba navíc stříhat do mírné kónického tvaru - směrem nahoru se zužujícího. Postačí sklon 10 cm na 1 metr výšky. Je to vhodné zejména pro správné světelné poměry spodních větví, neboť nejkrásnější živé ploty jsou ty odspodu hustěji zavětvené. Změnu tvaru u plotů dosud stříhaných pravoúhle, je vhodné provést v zimní polovině roku. Na stříhání se používají plotové nůžky, práci nám usnadní i stříhací elektrické lišty.

Nejprve silně sestřihneme letošní listnatý obrost na horní vodorovné straně a na obou podélných stranách napneme pevně ve stejné výšce šňůru. Při práci si pomůžeme i konstrukcí - dvě kozy s napříč položenými prkny, z nichž se dá hlavně vyšší plot ostříhat snadněji než ze štaflí. Odpad ze stříhání lze využít na řízky, půdní pokryv - mulč, nebo ho po rozdrcení přimícháme k posekané travní hmotě do kompostu.Rada pro: 20. ČERVEN