hlavička
placená inzerce reklama

Degustace jablek

V některých organizacích ČZS se během zimního období pořádají stále oblíbenější degustace. Jedná se většinou o degustace jablek a brambor. Uvedené výsledky bývaly dostupné na jednotlivých stránkách územích sdružení, ale degustací přibývá a zájem o výsledky stoupá. Proto vám nabízíme souhrnnou stránku, která se věnuje degustacím v ČZS.
Degustace jablek v Rakové - 2018

Výsledky mezinárodní prosincové degustace jablek, konané 7. 12. 2018 na Slovensku v Rakové. Výběr degustovaných odrůd byl proveden ze 60 ti vzorků. Pro degustaci bylo vybráno 35 odrůd. Vzorky byly z Česka. Slovenska a Polska. Hodnotitelé byli většinou zahrádkáři z uvedených zemí. Velké poděkování patří hostitelům za zvládnutí náročné organizace, okamžité spočítání výsledku a tradiční slovenskou pohostinnost.

Profesionály prosím o trochu shovívavosti. Ne všichni hodnotitelé měli dost zkušenosti. Navíc oproti zvyklostem se započítával i vzhled jablka, což je pro běžného zahrádkáře důležitá vlastnost odrůdy.

Miroslav Přasličák

celý text -->

Degustace - Flora Olomouc 2018

Obr: 225.jpg

Ve dnech 4. až 7. 10. 2018 byla expozice podzimní etapy Flory Olomouc věnována 100. výročí založení naší republiky.
V 1. patře pavilonu B se představila územní sdružení ČZS z Moravy a přízemí zaplnila expozice starých odrůd jabloní a hrušní, které se pěstovali již za první republiky. Po celé čtyři dny bylo možno na stánku AOPK ochutnat jejich zástupce a využít poradenství při jejich pěstování a uplatnění v naší krajině. V rámci sobotního programu odborné komise ČSZ byla uskutečněna degustace jablek širokého sortimentu od zástupců starých odrůd po nové odrůdy převážně českého původu. Byly zastoupeny odrůdy našich šlechtitelů z ÚEB Střížovice, z VŠUO z Holovous, od A. Dvořáka nebo P. Kumšty.
Degustace se zúčastnili zástupci ČZS, vysokých škol, vědeckých pracovišť a státní správy. Vzorky byly soustředěny a připraveny za vydatné pomoci Zdeňka Buzka, Josefa Vačkáře, Miroslava Přasličáka a Miloše Vysloužila. Předkládáme výsledky této výjimečné degustace a doufáme, že podobná bude brzy následovat. S přáním mnoha pěstitelských úspěchů zdraví pořadatelé.

celý text -->

Degustace jablek - Častolovice 2018

Obr: 213.jpg

V sobotu 3. února 2018 se v zahrádkářském domě v Častolovicích konala degustace jablek, které se zúčastnili i členové ZO ČZS z Holic. U 30 odrůd účastníci hodnotili vzhled, charakter slupky, vůni plodu, konzistenci dužiny, šťavnatost plodu a chuť podle celkového dojmu. Zastoupeny byly nové perspektivní i staré odrůdy, a to z Holovous, Střížovic i od šlechtitelů-jednotlivců. Účastníci, kteří se letos sešli v hojném počtu, mohli hodnotit nejen české odrůdy, ale i odrůdy pocházející ze zahraničí, např. Nového Zélandu, USA či Německa. 

celý text -->

Výsledky degustací odrůd jablek v ZO ČZS Horní Bělá

Sklizeň r. 2017

Hodnocena chuť a vzhled, obojí v rozsahu 1 - 9 bodů.

celý text -->

Degustace jablek VŠÚO Holovousy 2018

Obr: 206.jpg

V Holovousích se 4. ledna 2018 konala tradiční degustace jablek. Jablka pocházela z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Holovousy s.r.o. Vzorky byly uskladněny v chladírně při teplotě 1-2 °C.

Degustace se zúčastnilo 121 hodnotitelů.
Výsledný součet bodů byl získán součtem průměrného bodového hodnocení slupky, vůně, konzistence dužniny, šťavnatosti, vzhledu a dvojnásobného počtu bodů chuti. Hodnocení chuti podle kyselosti nebylo do celkové hodnoty započteno a je uvedeno samostatně.

celý text -->

Degustace jablek v Pačejově - leden 2018

Obr: 205.jpg

V Pačejově se 27. ledna konala tradiční degustace. Tato degustace je společenská událost pro zahrádkáře převážně ze západočeského kraje. Pořádá jí rodina Šimkových - majitelé sadu v Pačejově. Sad je zkušebnou ÚEB Střížovice. Letos zde byla jablka tří pěstitelů – domácích, pana Irrganga z Německa, ze sadů pana Cajthamla. V roce 2017 se ochutnávaly odrůdy i od pana Kumšty, ten letos ovoce neměl. Na výsledky se podívejte v následující tabulce.

celý text -->

Degustace jablek, Třebíč 2018

Obr: 202.jpg

Na letošní degustaci, která se konala 20. ledna degustovalo 60 účastníků, mezi nimiž byli i ti, kteří degustovali poprvé. Byla to již 21. degustace a zahrádkáři získali další, tolik potřebné informace o kvalitě odrůd jablek i brambor. Výsledkové listiny zaznamenaly rozdíly v umístění stejných odrůd jablek, pěstovaných v různých nadmořských výškách - ADMIRÁL, ORION, ROZELA neměly zřejmě vhodné podmínky během vegetace. 

celý text -->

Degustace jablek v Pačejově - leden 2017

Obr: 180.jpg

V Pačejově se konala 28. ledna 2017 tradiční degustace

celý text -->

Degustace jablek na ÚS Praha východ - leden 2017

Dne 14. ledna 2017 se v Praze uskutečnila degustace jablek.

celý text -->

Degustace jablek v Třebíči - leden 2017

V Třebíči se 21. ledna 2017 konala tradiční degustace. Té letošní se i přes nepřízeň počasí zúčastnil rekordní počet 60 degustátorů. Jablka byla hodnocena již  23 x. Mimo zahrádkářů z třebíčska se zúčastnili zástupci všech okresů z kraje Vysočina, byli přítomni i zahrádkáři ze znojemska a brněnska. Přítomni byli i profesionální zemědělci.

celý text -->

Degustace jablek v Hořicích - leden 2017

Dne 4. ledna uspořádal Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy tradiční degustaci jablek.
V připojené tabulce naleznete výsledky organoleptického hodnocení.

celý text -->

Mezinárodní degustace jablek v Dobré u Frýdku Místku - prosinec 2016

ÚS ČZS Frýdek Místek spolu ze ZO ČZS Dobrá uspořádala mezinárodní degustaci jablek. Tato akce v takovém rozsahu se konala s odstupem jednoho roku již podruhé. Uskutečnila se 16. 12. 2016 pod záštitou vedení obce Dobrá.

Autor: Čestmír Jež, odborný instruktor
celý text -->

Degustace jablek - Třebíč 2016

Degustace se konala v Třebíči dne 16. ledna 2016, degustovalo 60 účastníků. Jablka odpovídají odrůdám a poloze. Slupka je hodnocena dle konzumenta stejně jako při degustaci v Lysicích - vyšší hodnoty má jemná slupka, na rozdíl od hodnocení v Hořicích, kde se slupka hodnotí podle producenta - vyšší hodnoty má pevná slupka.

celý text -->

Mezinárodní degustace jablek v Dobré u Frýdku Místku -prosinec 2015

Obr: 159.jpg

Závěr uplynulého roku – 18. prosince 2015 byl pro aktivní organizaci Českého zahrádkářského svazu v Dobré u Frýdku Místku mimořádnou událostí. Konala se zde pod záštitou vedení obecního úřadu Dobrá v multifunkčním sále základní školy „Mezinárodní degustace jablek“.

celý text -->

Celkem:
Dnes:
On line:
4762278
510027
39
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.