Odrůdy ovoce

Přehled odrůd ovoce se strukturovanými popisy a možností výběru podle parametrů.

V roce 2001 Český zahrádkářský svaz vydal ve svém nakladatelství KVĚT informační systém pro PC s názvem Odrůdy zahradních plodin - ovoce a zelenina jenž obsahoval 300 popisů odrůd ovoce a přes 1000 popisů odrůd zelenin. Popisy vypracovali pracovníci ÚKZÜZ a základem byly odrůdy zapsané v Odrůdové knize. Program, který systém popisů obsluhoval, byl od firmy 5D-software.

Tento systém se stal základem pro Odrůdy ovoce na těchto stránkách. Popisy byly přepracovány do jednotlivých parametrů, které lze použít pro jejich třídění.

Nyní pracujeme na doplnění dalších odrůd, kterých od roku 2001 bylo do Odrůdové knihy zapsáno mnoho, dále počítáme se zařazením některých častějších historických odrůd ve spolupráci s ČSOP, který se této tématice věnuje.

Přehled odrůd je otevřen všem uživatelům - očekáváme, že sami přispějete k popisům svou zkušeností a případně i obrázkem odrůdy ze své zahrádky, tak jak to je obvyklé např. u Wikipedie. Pokud v popisech najdete nesrovnalosti nebo chyby, prosím kontaktujte nás na odrudy@zahradkari.cz, abychom je opravili, nebo doplnili nové poznatky.