Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Prosinec
Když v prosinci mrzne a sněží, úrodný rok na to běží.

Poslední letošní a první zimní měsíc je tady a s ním přichází i slunovrat. V tomto měsíci je ale nejméně slunečního svitu, necelých 50 hodin (tj. asi 2 % celoročního úhrnu). Začátkem prosince je na povrchu půdy průměrná teplota asi 0,7 °C, o Vánocích už jen - 1,5 °C, zato v metrové hloubce půdy je teplota ještě nad 4 °C.

Náš kalendář dělí rok na čtyři roční období. Co byste ale řekli dělení na šest dvouměsíčních období, jak to kdysi učinil roku 1837 J. Jungmann takto: prosinec-leden je zima, únor-březen je jaro, duben-květen je podletí, červen-červenec je léto, srpen-září je poletí, a konečně říjen-listopad jako podzim.

Nic nám lépe nepřipomene zimu jako ranní jinovatka třpytící se na posledních zelených lístcích a opadaných větvičkách. Blíží se nejkrásnější svátek roku - tichý vánoční čas. Nezapomeňte v tomto smutném zimním období nejen na své nejbližší, ale i na droboť, která Vám po celý rok dělala společnost a pomáhala na zahrádce, a neodletěla do jižních krajin ani se neuložila k zimnímu spánku.Rada pro: 1. PROSINEC