Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Padlí na okrasných rostlinách
Objevuje se téměř každý rok v létě

Vysoké denní teploty a chladno v noci podporují rozvoj padlí. Najdeme ho na listech dřevin - růže, hortenzie (Hydrangea), šeřík (Syringa), tavolníky (Spirea), dřišťály (Berberis), mahonie (Mahonia), hlohyně (Pyracantha). Z nich se později šíří po celé zahradě i na pozdně letní a podzimní trvalky - begonie, plamenky (Phlox), jiřinky (Dahlia), stračky (Delphinium), turan (Erigeron), sasanky (Anemone), jednoleté hledíky (Antirrhinum), měsíčky, astry čínské (Callistephus chinensis) a další okrasné rostliny, včetně bylin.

V pokročilejším stadiu vypadají listy jako pomoučené, později usychají a měly by být zničeny, jinak jsou zdrojem další infekce. Výskyt padlí nezávisí jen na počasí, ale také na odolnosti rostlin. Mezi ušlechtilými rostlinami najdete už dnes, zvláště u růží rezistentní odrůdy, které vyžadují méně naší péče.

Okamžitě při prvním výskytu je třeba chemicky zakročit fungicidy (povolené přípravky najdete v Metodice na ochranu rostlin na našich stránkách - přitom je nutné ošetřit i spodní stranu listů. Postřiky je vhodné opakovat zpravidla v týdenních intervalech.

Více o Padlí na okrasných rostlinách viz. časopis Zahrádkář 9 /2009 v článku autora Jaroslava Roda.Rada pro: 23. ČERVENEC