Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Přesazování velkých jehličnanů
Můžeme realizovat na skonku léta.

Pro přesazování velkých jehličnanů je nejlepším obdobím druhá polovina srpna, toto nelze uskutečnit u velkých borovic, jedlí a sloupovitých jalovců. U ostatních je přesazení možné, ale je nutná jejich příprava s ročním předstihem.

Musí být přesazovány s dostatečně velkým kořenovým balem. Při přípravě je nejprve pevně zakotvíme, nejlépe třemi dráty do stran. Potom vykopeme širokou kruhovou rýhu v dostatečné vzdálenosti od kmene, vystupující kořeny přitom odsekneme nebo odřežeme. Pro udržení pevnosti balu pohromadě a proti jeho rozsypání je nutné jeho zpevnění dokola latěmi a převázání silnými dráty. Nakonec přesekneme i kořeny pod balem ostrým rýčem. Strom ponecháme stát jeden rok, aby vytvořil dostatek vlásečnicových kořenů. Rýhu zasypeme zeminou smíchanou s rašelinou a pravidelně strom zaléváme.

V roce přesazování nejprve svážeme stromu větve vzhůru, kmen ovážeme jutou (pytlovinou) a připevníme k němu silný kůl. Odkryjeme výkop a strom samozřejmě za pomoci více lidí vyzdvihneme z jámy, přemístíme na nově připravené místo a s co největší pečlivostí zasadíme - přitom postupujeme s pracemi v obráceném pořadí.Rada pro: 12. SRPEN