Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Strupovitost jabloní a padlí

Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Tato nemoc se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami. Nejnáchylnějšími odrůdami jabloní jsou  Čistecké lahůdkové, Dukát, Golden Delicious, Goldspur, Idared, Mac Intosh, Red Melba, Starkrimson, Stark Earliest, Spartan, Oldenburgovo. Nejnáchylnější hrušně jsou Grosdemange, Koporečka a Pařížanka. Mezi nejméně citlivé odrůdy patří u jabloní Lord Lambourne a Zvonkové, u hrušní Konference.

Padlí jabloňové se šíří zejména za teplého počasí a v nižších polohách, jeho výskyt navíc podporuje mírná zima a v teplém létě vysoká vzdušná vlhkost a rosa. K citlivým odrůdám patří Bláhovo oranžové, Breuhahnovo, Coxova Reneta, Clivia, Croncelské, Idared, Jonathan, Kidd´s Orange Red, Landsberská reneta, Mac Intosh, Ontario,  Průsvitné letní, Sudetská reneta, Švýcarské oranžové. Tyto odrůdy by se neměly v suchých oblastech pěstovat. Málo náchylné odrůdy jsou Goldspur, Lord Lambourne, Oldenburgovo, Starking, Starkrimson, Šampion a Wealthy.Rada pro: 26. LEDEN