Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Seřezávání okrasných stromů

Koncem zimy je doba vhodná pro seřezání okrasných stromů na hlavu, někdy je používán termín na pařez, nebo na pahýl - podle výšky ve které řežeme. Stromy a keře  tento zásah snášející na něj reagují růstem bujných výmladků, které jsou v zahradách výrazným okrasným prvkem. Na vrbách (Salix) a svídách (Cornus) pak narůstají výrazně živě zbarvené pruty - řežeme je na začátku jara aby byly co nejdéle okrasou zahrady. U vrb s tenkými pruty používanými v košíkářství se řeže zpravidla po celou zimu.

Tento razantní řez se používá dále u soliterních dřevin v zahradách, kdy se na mladých výhonech tvoří neobvyklý efekt listů: pajasan (Ailanthus), javor (Acer), blahovičník (Eucalyptus), paulovnie (Paulownia), dřišťál (Berberis), ruj (Cotinus), pustoryl (Philadelphus), bez (Sambucus), které jsou výrazně zvětšené, nebo se řezem výrazně omezuje velikost koruny stromu - keře: moruše (Morus), líska (Corylus), paulovnie, platan (Platanus), lípa (Tilia), ap.

 Rada pro: 11. ÚNOR