Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Ozimá zelenina
Je určena pro časnou jarní sklizeň.

Pro pěstování raných jarních zelenin zpravidla využíváme rychlení ve skleníku, fóliovníku nebo pařeniště. Pokud z těchto vybavení nemáme žádné, je i přes to možné sklízet na venkovních záhonech zeleninu v dřívějších termínech, pokud budeme pěstovat tzv. ozimé odrůdy. Některé zeleniny mají vyšší odolnost vůči zimním mrazům, takže v polohách kde nejsou silné holomrazy zimu dobře přečkají a brzo na jaře pokračují v růstu a dříve dorůstají ke sklizni.

Patří sem odrůdy salátu, kapusty, špenátu, ozimé cibule a černý kořen. U brukvovitých a špenátu pomůžeme rostlinám lépe přečkat zimu překrytím záhonu netkanou textilií v listopadu, kdy i jarní přikrývka uspíší sklizeň. Z porostů ji sejmeme asi na konci března, kdy salát je pak možné sklízet postupně od konce dubna, špenát i dříve a první hlávky kapusty dorůstají v polovině května. U cibule můžeme sklízet již po zazelenání prvních rostlin jako naťovou cibuli. U černého kořene pěstovaného ve vyšších polohách kde je kratší vegetační doba, je velmi výhodné vysetí již v polovině srpna kdy do zimy rostlinky vzejdou, snadno zimu přečkají a během příštího roku dobře narostou.Rada pro: 21. SRPEN