Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Trávník
Během léta má být nejhezčí.

Na počátku prázdnin či krátce před dovolenou trávník posekejte na výšku 3-4 cm a důkladně zalijte. Větší plevelné rostliny vypíchněte a následující den rozhoďte rovnoměrně trochu hnojiva pro trávník s obsahem herbicidu proti dvouděložným plevelům.

Při horkém a suchém počasí je lépe prodloužit intervaly mezi sečením a ponechat trávník vyšší, snáze tak urží vláhu v půdě při případné zálivce a lépe překoná nepříznivé období. Pokud sečeme stále nízko (na 3-4 cm), můžeme počítat s tím, že v něm brzo vzniknou holá místa na kterých se objeví mech a plevel. Dobré je proto sekat trávník, až při jeho výšce 8-10 cm a sekáním snížit na výšku 5-6 cm. Posekanou trávu navíc můžeme ponechat rovnoměrně rozhozenou na trávníku jako ochranu před odpařováním. Lépe jsou na tom majitelé sekaček s mulčováním.

I přestože traviny koření poměrně mělce, přežívá trávník delší období sucha lépe než ostatní kultury. I když suchem vybledne, žijí dál jeho kořeny. Po větším přísunu vody pak rychle opět obrůstá a travní plocha se opět zazelená.

Trávníky prorostlé jetelem plazivým jsou na půdách chudých dusíkem. Traviny na takovýchto půdách zpravidla strádají a o to snáz se jetel, který patří ke "sběračům dusíku" díky symbióze s hlízkovými bakteriemi, rozšiřuje. Jakmile trávník bohatě pohnojíme dusíkem, jetel plazivý zmizí.Rada pro: 12. ČERVENEC