Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Angrešt - hnědé padlí angreštové

Je u angreštu závažným houbovým onemocněním, které se v posledních letech velice rozšířilo díky klimatickým změnám. Navíc přestárlé výsadby a staré odrůdy přispěly k jeho rychlému rozšíření. Mírné zimní teploty a nedostatek sněhové pokrývky podpořily četnost výskytu choroby, byly zanedbány preventivní ošetření v období 2 týdny před květem a po odkvětu. Choroba se rychle rozšířila do všech pěstitelských poloh.

Proto také při výběru angreštu do zahrádek dávejte přednost odolným odrůdám: Darek, Invicta, Karát, Karmen, Martlet, Mistral, Prima, Remarka, Rixanta, Rokula, Rolonda, Kaptivátor, Pax, Triumphant. Tyto odrůdy lze pěstovat s určitým doporučením dokonce bez chemických zásahů, kdy dosáhneme kvalitu BIO - více i o jejich charakteristice článek Ing. Dušana Nesrsty (ÚKZÚZ, Zkušební stanice Želešice) - Trápí Vás padlí u angreštu, pěstujte odolné odrůdy! - viz. Rukověť zahrádkáře 2010.

Další odolné odrůdy s bílými a žlutými plody nabízené na našem trhu - Hinnomaki Gelb, Mucurines, Reflamba, Reverta, Rezistenta, Rifulsa a drobnoplodá odrůda Puszinskij. S plody červenými je to - Hinnomaki Rot, Rex Rot, Sadko a drobnoplodé Krasnoslawianskij, Neguš a Rodnik.Rada pro: 29. LEDEN