Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Mokrý máj - v stodole ráj
Je vrcholné jaro a příroda se pomalu připravuje na léto.

Převažují pranostiky, které mají vlhký a chladnější začátek měsíce za lepší než suchý a větrný. Chladno a vlhčeji je důležité pro správný rozběh vegetace.

Do května patří i svátky ledových mužů 12.-14.5. - Pankrác, Servác, Bonifác a navazuje Žofie - 15.5. o které se říká, že je jejich kuchařka. Zhruba v tomto období dochází u nás k náhlému vpádu velmi chladného arktického vzduchu. Konec měsíce bývá již teplý a vlídný.

Průměrná denní teplota roste, v nížinách je již teplé vegetační období. V půdě probíhá intenzívní humifikace a mineralizace s převáděním živin do půdního roztoku. Srážky jsou bohatší, ale v obdobích přísušků je zálivka nezbytná, neboť rostliny mají mladé listy s velkým odparem vody. Slunečního svitu je 13 % z celoročního úhrnu.Rada pro: 1. KVĚTEN