Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Množení růží
Dají se množit i řízkováním.

Množení růží ze zelených řízků je vhodné zejména u mnohokvětých a miniaturních růží. Dá se však s úspěchem použít i u velkokvětých čajohybridů. Předností je že netvoří plané odnože od kořenů, nevýhodou je oproti očkovaným růžím menší životnost keřů - jsou méně mrazuvzdorné a celkově dávají menší množství květů.

Řízky se dvěma listy řežeme ze střední části letorostů od poloviny června do poloviny července. Ze spodního listu ponecháme pouze řapík, z horního pouze oba páry spodních lístků - horní lichý odstraníme. Dole řežeme těsně pod ponechaným řapíkem a ránu ošetříme stimulátorem.

První zimu je dobré mladé rostlinky přezimovat v chráněných podmínkách pařeniště nebo skleníku, přikrýváme navíc listím a chvojím. Hrnkované rostliny můžeme přezimovat v mrazuprosté chladné místnosti. V příštím roce řízkovance dopěstujeme a vysazujeme na trvalé stanoviště.Rada pro: 30. ČERVEN