Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Okrasné vrby (Salix)

Do našich zahrádek se v poslední době rozšířila Salix caprea ´Kilmarnock´ - otužilý, kompaktní pomalu rostoucí strom "smutečního" typu s deštníkovitou korunou a velkým množstvím samčích jehněd ("kočiček") v jarním období.

Sazenice se prodávají jako stromky naroubované na kmínku ve výšce asi 1,5 m. Nepotřebují téměř žádný výchovný řez, o to důležitější je však řez udržovací, aby se zabránilo přehuštění koruny masou odumřelých převisle rostoucích větví. Každoročně je nutné po odkvětu těsně před rašením výhonů odstranit z koruny asi polovinu výhonů, aby se na konci vegetace vytvořil přirozený vzdušný a lehký závěs větviček ve tvaru otevřeného deštníku sahajícího téměř k zemi. Nejdříve vystříhejte větve uvnitř koruny aby měla kostra deštníkovitý tvar. Dále úplně odstraňte všechny ven "trčící" výhony a zbylé větve zakraťte na polovinu délky na vnější pupen. Pravidelně odstraňujte i během vegetace všechny výmladky na kmínku pod místem štěpování.

Tak trošku raritou v našich zahradách může být Salix udensis ´Sekka´ (syn. S. sachalinensis ´Sekka´), která na každoroční zpětný řez až ke kosterním větvím, reaguje narůstáním jednoletých výhonů bizardně na koncích ztloustlých, pokroucených a navíc obsypaných drobnými "kočičkami". Jsou velice hezké i k vazačským účelům.Rada pro: 12. ÚNOR