Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Jaro se nám přiblížilo
Březnové slunce má krátké ruce

Klimaticky první jarní měsíc. Průměrná denní teplota se zvyšuje, její výkyvy jsou častější nejen mezi dnem a nocí, ale i den ze dne. V našem klimatickém pásmu nedochází k rychlé změně zimního počasí za letní. Dokonce jsme někdy na čas ovlivněni přímořským a jindy vnitrozemským podnebím. Proto jsou časté několikadenní návraty jednoho či druhého extrému. Ale příroda a její živočichové i rostliny jsou také přizpůsobivé a rovněž setrvačné.

Slunce je již dostatečně hřejivé, ale půda, která je do hloubky stále ještě prochladlá se  otepluje jen velmi pomalu, hlavně spíše jen na povrchu. Srážky jsou především dešťové, ale nijak vysoké, na písčitých půdách má již význam zálivka. Spíše se ale jedná o měsíc studený a mokrý, na který zpravidla připadá jarní tání. Někdy tomu však tak být nemusí a i tento měsíc nás překvapí.

V celé historii nejteplejšími zaznamenanými březny jsou měsíce v letech 1990, 1989 a 1981, kdy průměrné teploty dosahovaly 9,1, 8,7 a 8,6 °C. Dlouhodobý teplotní průměr přitom činí pouze 4,08 s výchylkou + a - 2,3 °C. Naopak nejchladnější březny byly v letech 1785, 1845 a 1853 (-5,5, -3,1 a - 2,1 °C).Rada pro: 1. BŘEZEN