Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Zdravá zahradní půda
Půda má mít dobrou strukturu a vyváženou zásobu živin.

Půda má mít dobrou strukturu, dlouhodobý a živný humus a vyváženou zásobu živin. Jinými slovy: zdravá a úrodná zahradní půda je dobře provzdušněná, udržuje vláhu a výživné látky pro kořeny, nabízí jim kyprou ornici s dobrým přechodem do spodních vrstev a stará se o vyrovnanou výživu rostlin.

Cílevědomě řídit a ovládat růst a vývoj rostlin lze nejlépe minerálním hnojením, ale jen jako doplněk základního organického hnojení. V půdách bohatých na humus je potřeba minerálního hnojení skromná. K tomu nám poskytne nejpřesnější informaci rozbor půdy, který je vhodné opakovat po 4 - 5 letech. Cena rozboru jednoho půdního vzorku se pohybuje v současnosti kolem 250,- Kč, jsou samozřejmě poskytovány množstevní slevy.

Podrobný metodický postup při odběru vzorků pro zjištění přístupných živin v půdě včetně adresáře sdružení zemědělských laboratoří ČR autora Ing. Miroslava Kaliny, CSc.  viz. Rukověť zahrádkáře 2004. Základní metodika odběru půdních vzorků je autorem popsána také viz. časopis Zahrádkář 2009 / 10.Rada pro: 6. LEDEN