Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Plži a dusíkaté vápno
Jak zabránit plžům v ničení zahrady?

Dusíkaté vápno lze použít i v boji proti těmto vetřelcům a jejich vajíčkům v našich zahradách, podobně jako plevelohubného prostředku.

Ideálním obdobím je konec zimy a  předjaří, dříve než vyraší dřeviny. Vytipujeme si místa v zahradě kde se plži nejvíce zdržují - pod keři, v tmavých a vlhkých koutech, kolem kompostů ap. Účinná je již dávka 30g /m2 a aplikaci můžeme po několika týdnech zopakovat.

Dusíkaté vápno rozhodíme nejlépe brzy ráno, nebo pozdě večer a za vlhkého počasí. Jeho účinnost se zvyšuje na neobdělaných plochách zapravením do povrchové vrstvy půdy - hráběmi ap. Pokud dusíkaté vápno použijeme u kulturních rostlin, lze tuto dávku započítat do celkové potřeby hnojení a můžeme pak použít i dávky vyšší podle nároků  rostlin.

Likvidace plžů kuchyňskou solí je možná, ale stejně účinné a navíc pro půdu vhodnější je použití krystalických hnojiv - síranu amonného a draselného, draselné soli a kieseritu. Více se o této možnosti můžete dočíst v časopisu Zahrádkář 2009/3.Rada pro: 12. BŘEZEN