Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Rybíz, angrešt a maliník
Stránou houstnou - už se těžko sklízejí.

Staré přehoustlé keře angreštu a rybízu je možné po sklizni prořezat. U keřů olistěných navíc snáze odhadneme, který je přehoustlý a co je dobré odstranit. Průklestem v předjaří nebo po sklizni, udržujeme keře dostatečně prosvětlené a kosterní větve nám potom pravidelně obrůstají a dávají dobré výnosy kvalitního ovoce.

Dobrou a pravidelnou plodnost keřů zajistíme jen pravidelným každoročním průklestem, kdy vyřezáváme všechno starší dřevo na kterém jsou jen malé přírůstky a dále všechny slabší výhony, které nám keř zahušťují. Dospělé, dobře vyvinuté keře rybízu mají mít 8-12 silných kosterních větví. U rybízu nezkracujeme ponechané jednoleté výhony na kterých rybíz plodí - zakrácením bychom snížili výnos ovoce. U angreštu odstraňujeme hlavně starší výhony bez jednoletých přírůstků a poškozené výhony.

Odplozené výhony jednou a dvakrát plodících maliníků vyřežeme co nejdříve z porostu těsně u země spolu se všemi slabými a nadbytečnými (zahušťujícími) letorosty. Porost dále mulčujeme silnější vrstvou hrubého kompostu (3-5 cm), nebo mulčovací kůrou (postačí 2-3 cm) a nezapomeneme dobře přihnojit hnojivem bez dusíku.Rada pro: 31. ČERVENEC