Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Únor - nejstudenější měsíc roku
V únoru prudký severníček - hojné úrody bývá poslíček.

Poslední zimní měsíc bývá nejstudenějším měsícem roku, velice často mrazivějším než leden. Klimaticky je zařazován jako poslední zimní měsíc i když po jeho skončení do astronomického začátku jara chybí ještě tři týdny.

Doba setrvání slunce nad obzorem se rychle prodlužuje a výrazně se tak zvyšují rozdíly mezi denními a nočními teplotami - a to často za hranici prospěšnosti pro ovocné dřeviny a přírodu vůbec. Slunečního svitu připadá na únor již 5 % z celoročního úhrnu. Teploty v půdním profilu jsou stále tak nízké že neumožňují růst kořenům žádných rostlin a v semenech může probíhat pouze stratifikace - ne klíčení.

Průměrné únorové srážky - převážně sněhové, jsou nižší. A protože atmosférická voda bude v předjaří velmi potřebná, je dobré jejímu odtoku všemožně bránit a podpořit co největší průsak do spodních vrstev půdy. Vhodné je nahrnout vyšší vrstvu sněhu k ovocným a okrasným dřevinám, kdy kromě přísunu vody dosáhneme i částečného zpoždění doby rašení pupenů a tím u raně kvetoucích ovocných dřevin i možného ochránění květů před mrazem.Rada pro: 1. ÚNOR