Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Poškození stromků okusem

Zejména u mladých stromků je závažné pokud dojde k okusu kůry zvěří na kmíncích (zajíci, králíci a srnky), nebo bázi stromků (hryzec). Jakmile ožerky zjistíme, musíme místa rychle ošetřit proti vysychání - nátěrem fermežovou, neředěnou latexovou nebo balakrylovou barvou, dobré je použít stromový balzám. Ošetření štěpařským voskem by bylo nejlepší, ale v tomto období se vosk velice špatně roztírá a na chladný povrch dřeva spolehlivě nepřilne. Nejlepším řešením je okusu předcházet správným oplocením nebo chráněním kmínků drátěným nebo plastovým pletivem, slaměnými rohožemi.

Na neohrazených plochách, pamatujte na odkládání větví z ořezaných ovocných dřevin, kterým dá zvěř zpravidla přednost. Vyhýbají se jalovci a trnitým keřům (Dřišťál - Berberis) a mezi trvalkami jsou některé považovány za jejich pochoutky - hvozdík (Dianthus), trýzel (Erysimum) a tařice (Alyssum).Rada pro: 21. LEDEN