Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Letničky
Připravte se na výsev zbylých druhů.

Do studeného pařeniště nebo skleníku vysévejte letničky, které nepotřebují tak dlouhou dobu předpěstování - astry, afrikány, ostálky, jednoleté hvozdíky (Dianthus chinensis), kopretiny, krásenku (Cosmos), lokanku (Clarkia), lnice (Linaria) a chrpy určené pro řez květů ap. Jedná se o zbytek letniček choulostivých na mráz u nichž sadbu vysazujeme až po ledových mužích.

Můžete je s úspěchem v tomto období vysévat i na pečlivě připravený chráněný záhon přímo venku. Dají se vysévat na široko, nebo do hustších řádků, ale po vzejití je nutné rychlé jednocení hustších míst. Pro dobrou přehlednost i vývoj je výhodnější výsev do řádků asi 10-15 cm vzdálených. Výsevní záhonek je dobré chránit fólií, netkanou textilií nebo řídkou jutou a před prudkým sluncem proti přeschnutí v době klíčení, stínovkami. Toto překrytí ochrání mladé rostlinky i před ptáky a případnými studenými nebo erozními větry. Výsevní plochu je možné posypat po výsevu vyzrálým jemně prosetým kompostem, nebo humusovými substráty. Tam, kde jsou rostlinky hustěji, snadno je vyjednotíme a jakmile je vhodná doba pro výsadbu na trvalé stanoviště a lze je dobře uchopit, snadno je s balíčkem substrátu v kořenech přesadíme.Rada pro: 11. DUBEN