Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Jaro
Ptačí cvrkot, svěží zeleň, mámivá vůně, to vše nás čeká s jarem.

Dubnem opravdu již začíná nejkrásnější roční období na které se těšíme a to nejen my. Vzduch se za tepla a bezvětří, nasycuje s postupujícím jarem zvolna všemi vůněmi provázejícími toto roční období - od vůně země, pryskyřice a lesního dřeva, až po ty omamné, provázející kvetení stromů a květin. Všudypřítomná svěží zeleň rozvíjejících se listů dřevin a bylin se barví rozkvétajícími květy a po každém dešti je stále lépe uklizeno a čisto, jakoby ani nikdy žádná šedá zima nebyla. Ráno nás probouzí veselý "ptačí cvrkot" a délky dne rychle přibývá. Všude je spousta shonu a každý má právě nyní ty nejdůležitější starosti. A s námi zahrádkáři to není jiné.
Sortiment kvetoucích dřevin se rychle rozšiřuje - přibývá okrasných dřevin, nízkých trvalek a zejména skalniček, začínají kvést dvouletky - macešky (Viola), sedmikrásky (Bellis) a cheir vonný (Cheiranthus cheiri). Z dřevin jsou v tomto období nejvýznamnějšími: zlatice (Forsythia) - s jejímž rozkvětem začíná fenologické jaro, dále kdoulovec (Chaenomeles), meruzalka krvavá (Ribes sanguineum), šácholan Soulangeův (Magnolia soulangiana), zákula (Kerria japonica), třešeň pilovitá - sakura (Prunus serrulata), rozkvétají první rané pěnišníky (Rhododendron x praecox) a další. Z trvalek je typickou ozdobou jarní skalky koniklec (Pulsatilla), iberky (Iberis saxatillis a sempervirens), v záhonech rozkvétá vděčný stále zelený badan (Bergenie), tařice (Aurinia saxatilis), tařinka (Alyssum), pupkovec (Omphalodes), kamzičník (Doronicum) atd. Z cibulovin je největší zastoupení narcisů, tulipány kvetou od botanických (Tulipa tarda, T. biflora, T. praestans, T. uruminensis, T. turkestanica) až po velkokvěté a prošlechtěné (Tulipa kaufmanniana, T. fosteriana, T. gregii, T. eichleri). Kvetou hyacinty a řebčíky královské (Fritillaria imperialis).


Rada pro: 2. DUBEN