Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Pěstujeme trvalky
Je příznivá doba pro výsev trvalek.

Jedná se o druhy plané a méně prošlechtěné, ale i mezi nimi je na semenářském trhu mnoho překrásných novinek. Vysévat lze na venkovní chráněný záhon, nebo do květináčů pod sklo. Do květináčků vysévejte především druhy klíčící delší dobu - tzv. přeléhají, pokud nejsou splněny některé podmínky pro dobré klíčení, jakými je hlavně přemrznutí osiva. Jako výsevný substrát použijte zeminu pro květiny, nebo dobrý zahradnický substrát. Semínka se zasypávají vrstvičkou 3-4 x větší než je velikost semínek (ne u klíčících na světle), zcela jemná semínka mírně přitlačíme a zaléváme opatrně velmi jemným kropítkem. Do vyklíčení udržujeme co nejrovnoměrnější vlhkost, stíníme před prudkým sluncem.

Podle zvláštních požadavků na klíčení dělíme trvalky do skupin se specifickými nároky právě při klíčení:

  1. trvalky vyžadující před klíčením promrznutí - Alchemilla, Aconitum, Allium, Astilbe, Campanula, Dianthus, Hosta, Primula, Lathyrus latifolius, Trillium, Trollius a další
  2. klíčící pod sněhem - Dictamnus, Adonis
  3. klíčící pouze ve tmě - Helleborus, Gunnera, Tritoma, Paeonia, Primula, Rodgersia
  4. klíčící na světle - Aquilegia, Digitalis, Papaver alpinum, Achillea, Alchemilla, Aster alpinus, Chrysanthemum coccineum, Delphinium grandiflorum, Gypsophilla, Heuchera a další. 


Rada pro: 8. KVĚTEN