Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Začíná leden
Je-li teplo v lednu, sahá bída ke dnu

Podle počasí, nikoliv podle astronomů, je leden prostředním měsícem zimy.

Vegetace je v hlubokém útlumu, půda je zpravidla promrzlá v celé orniční vrstvě. Srážky převažují sněhové. Den se začíná prodlužovat, slunečního svitu je jen 3 % z celoročního úhrnu.

Leden je označován jednoznačně jako nejchladnější měsíc v roce, jeho průměrná teplota se pohybuje v rozmezí -0,91 a +3,18 °C. V minulosti jsou ale záznamy o velmi teplých lednech - např. v roce 1796 byla naměřena průměrná teplota 5,8 °C.

V zahradě je vítaný leden mrazivý, ne teplý a deštivý, protože teplé počasí s sebou přináší prodloužení zimy a tím i pozdní nástup jara. Práce na zahradě v lednu přizpůsobíme počasí, podstatně nás omezí krátké dny. Pokud je stávající zima mírnější, věnujte pozornost i některým radám uvedeným v souvisejících měsících - prosinci a únoru.Rada pro: 1. LEDEN