Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Zelenina, bylinky a koření
Připravte se na další výsevy

Vyséváme další druhy zelenin do volné půdy. K níže uvedeným zeleninám patří navíc i opakované výsevy zahradní řeřichy, špenátu, ředkvičky, salátu k řezu ap.

Ze zelenin vyséváme kulaté karotky, mrkev pozdní ke skladování, letní ředkev, pastinák (pokud není vysetý v březnu), řepu salátovou a červenou, cukrový a dřeňový hrášek, listový mangold.

Je třeba vysázet i zeleninovou sadbu: raný hlávkový salát, rané kedlubny a velké "Gigant", raný květák, kapustu, červené a bílé zelí. Do květináčků vyséváme v teplejších podmínkách skleníku salátové okurky, melouny a cukety.

Z bylinek a koření můžeme pěstovat na zeleninové zahrádce tyto druhy:

  • vytrvalé: cibule zimní (ošlejch), pažitku, libeček, křen, mátu, meduňku, mateřídoušku a šalvěj (pokud nejsou v květinovém záhoně), tymián, saturejku, yzop, bedrník, pelyněk a estragon
  • dvouleté: petržel, kmín, anýz, fenykl, koriandr
  • jednoleté: kopr, brutnák, majoránka, saturejka, bazalka

Téměř všechny uvedené bylinky a koření mají rády slunečné stanoviště, raději s propustnější než těžší půdou. Aromatické budou mít lepší kvalitu ze suššího stanoviště s minimálním hnojením.Rada pro: 23. DUBEN