Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Přírodní zahrada
Pomozte přirozeným obyvatelům vaší zahrady.

V bujném období vegetace je nutné pomoci všemu užitečnému - v zetlelém dřevě a ve starých stoncích trvalek najdou útočiště lesní včely a vosy samotářky. Od té doby co se na vyčištěných, pečlivě udržovaných zahradách a v kultivované krajině nevyskytuje téměř žádné tlející a ladem ležící dříví, nenachází mnohý blanokřídlý hmyz potřebné útočiště.

Je možné vytvořit náhradu za ztracený prostor - odložte nejen hromádku klestí, svazky odstřižených trvalek, stonky divizen, slunečnic a bezu, ale podobně slouží i usušené navrtané špalíky ze dřeva. Na jaře lze otýpky těchto materiálů zavěsit do suchého místa, hromádky listí a chrastí ponecháme ležet. Tady naleznou útočiště rejsek, ježci, ještěrky a žáby. Z ptáčků je výjimkou střízlík, který si staví své hnízdo nejraději v bezpečné hromadě klestí.

Více užitečných a nových informací najdete viz. časopis Zahrádkář 9 /2009 Živá zahrada autora Martina Nezbedy.Rada pro: 3. ČERVENEC