Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Výsadby mladých dřevin
Potřebují zpočátku stálou péči

Na nové dřeviny vysazené na podzim nebo na jaře, nesmíme nyní zapomenout. V tomto období časného léta vyžadují naší další péči a dozor.

Nejdůležitější je pro ně dobré zakořenění a i když vyraší, nemají ještě vyhráno. Pro dobré zakořenění je nezbytnou podmínkou řádné upevnění, aby jejich mladé kořínky nebyly hned z počátku růstu poškozovány a přetrhávány díky kývání ve větru. Větší listnáče a jehličnany, zvláště ty v polohách exponovaných větry, je nutné přivázat ke kůlu, případně ukotvit ze tří stran.

Dohlédnout musíte i na dostatečnou vlhkost. Pro snížení ztráty vláhy vysycháním je vhodný zhruba 5 cm vysoký půdní kryt mulčem z kůry nebo kompostu - podpoří rychlé zakořenění. Mulč nám ale zhoršuje snadné vizuální posouzení vlhkosti půdy.

V obdobích bez deště a při větších přísušcích je potřebná zálivka. Vodou nesmíme štřit, vždy pamatujte na to že účelnější je větší dávka s větším intervalem než denní malá davka, která obvykle smočí jen povrch půdy. Obvykle stačí 10-20 litrů vody v intervalu asi jednoho týdne ke každé vysázené dřevině. Hnojení není v prvním roce nutné.Rada pro: 9. KVĚTEN