Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Růže
Nastala vhodná doba na výsadbu

V termínu od poloviny října do poloviny listopadu je vhodná doba pro výsadbu keřových růží.

Pokud vysazení nestihneme nebo přijde zima dříve, je pak vhodnější růže založit na chráněném místě a vysadit je až v jarním termínu. Jarní termín výsadby je považován za vhodnější u stromkových růží.

Pro výsadbu vyryjeme jámu asi 30 cm v průměru s podobnou hloubkou. Nakoupené keře prohlédneme, pokud jsou sušší namočíme je na několik hodin do vody. Poškozené kořeny odstřihneme, nadzemní část ale nezkracujeme - tuto práci je nejvhodnější udělat na jaře po odkrytí zazimování. Kořeny v jámě rovnoměrně rozprostřeme a zasypeme, nejlépe dobrou půdou s příměsí kompostu. Místo očkování má být několik centimetrů pod povrchem půdy - pomůžeme si přeložením tyčky přes jamku. Růži přitlačíme a zalijeme. Nahrneme hrůbkem zeminy o výšce asi 15 cm pro zazimování.

Zejména u nově vysázených růží je vhodné i překrytí chvojím, které ochrání mladé výhony před nadměrným sluncem.Rada pro: 18. ŘÍJEN