Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Ovocné stromy
Je nutné jarní chemické ošetření?

Ve stadiu rašení pupenů do doby před rozkvětem je třeba ovocné stromy chemicky ošetřit proti všem přezimujícím vývojovým stadiím škůdců - mšice, svilušky, mery, puklice, štítenky, píďalky. Pokud se vám postřik podaří načasovat až do doby, kdy je odpolední teplota nad 15 °C (17 °C), má toto ošetření velmi dobrý účinek i na květopase jabloňového. Působí dotykově, proto je důležité zasažení - omytí celé rostliny (při práci je vhodnější použít hrubší trysku).

Na trhu jsou povolené přípravky, které najdete v naší Metodice

U strupovitosti jádrovin je dobré jako prevence vysazování rezistentních odrůd jabloní a pak i chemická ochrana preventivně již od fáze myšího ouška až do konce června. Největší pozornost je třeba věnovat od fáze růžového poupěte do 2 týdnů po odkvětu - střídat povolené přípravky. Jejich výhodou je, že účinkují i proti padlí.

Dále jsou na trhu přípravky - soupravy chemických postřiků pro celoroční ošetření - které jsou doplněny o listové hnojivo se stopovými prvky. Soupravy obsahují postřik určený svou účinností proti škůdcům způsobujícím červivost ovoce (pilatky a obaleči) - proti těmto škůdcům se ošetřuje později podle návodu.Rada pro: 9. DUBEN