Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Regulace plodnosti
Obsypané stromy sice přinášejí radost, ale méně kvalitní ovoce pokud ...

U ovocných stromů je žádoucí menší množství plodů. Jabloně, hrušně a broskvoně se příliš velkým nasazením plodů oslabují. Plody zůstávají drobné, přibývá chorob i škůdců a i nasazení květních pupenů pro úrodu v příštím roce je podstatně nižší. Protrháním plodů můžeme tak tuto nepříznivou okolnost ovlivnit.

Nejprve protrháváme tvořící se plůdky u jabloní které mají sklon ke střídavé plodnosti - již zhruba 3 týdny po odkvětu regulujeme množství plodů na 1-3 kusy na plodonoš podle kondice stromu. U ostatních jabloní a hrušní postačí po přirozeném propadu plůdků odstranit přebytek plodů odstřižením podle vývoje počasí zpravidla v termínu květen/červen, nebo i později. Odstraňujeme především plody na první pohled ve vývoji opožděné, poškozené, deformované a nemocné.

U mladých stromků můžeme větší násadu více zregulovat, aby plodnost nebyla na úkor růstu a u starších stromů probereme hlavně partie uvnitř a na spodu koruny - přeci jenom tím stromu pomůžeme a dočkáme se i kvalitnějšího ovoce z osluněných částí.Rada pro: 29. KVĚTEN