Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Čemeřice (Helleborus)
Doplňte si záhon na své zahrádce.

Pro výjimečnou dobu jejího květu by neměla v naší zahrádce chybět. Je to krásná, vděčná a velmi časně kvetoucí trvalka s vitálním stále-zeleným olistěním během celého roku.

Nejlepší dobou pro její výsadbu je srpen. Ideálním stanovištěm je polostín až stín s kyprou, čerstvou, vápenitohlinitou, humusovitou a přiměřeně vlhkou půdou. Je vhodné vybrat místo chráněné v podrostu a ve světlém stínu dřevin, kde nebude rušena našimi zásahy - nesnáší přesazování a citlivě reaguje i na poškození kořenů okopávkou.

Nejraněji kvetoucí je čemeřice černá (Helleborus niger). Své jméno dostala po černé slupce jinak bílých kořenů, kvete bílými květy již v XII.-III., proto se jí někdy říká "vánoční růže". Samotná H. niger má již dnes mnoho vyšlechtěných, převážně krásně bíle kvetoucích odrůd.

Rod Helleborus v sobě dnes zahrnuje nespočet krásně kvetoucích druhů s různou barvou a kresbou květů. Ty kvetou později (II.-IV.) než uvedená č. černá a pro jejich dobrý růst, vývoj a pozdější květ je důležitý dostatek vody a živin v první polovině vegetace, přibližně do července.Rada pro: 18. SRPEN