Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
Určitého zpoždění reakce stromu na vývoj počasí dosáhneme ochranou kmene stromu proti silným mrazům a snahou o co nejdelší zachování sněhové pokrývky pod stromem.
V polohách ohrožovaných mrazem je možné oddálit rašení raně kvetoucích ovocných stromů i zakrytím - namulčováním povrchu půdy slámou, senem, polystyrénovými deskami, nebo podobným světlým materiálem. Velmi citlivé jsou meruňky, jejich květy poškodí mráz -2 °C, broskvoně -3 °C, odolnější jsou jabloně a slivoně -4 °C. Pro rozkvetlé květy je kritická teplota v rozmezí -1 až -2 °C, ale jejich mladé nasazené plůdky po opadu okvětí může poškodit již -0,5 °C i pokud trvá jen několik hodin. Nejhorší situace nastává, pokud po mrazivé noci přijde slunečný den!
Při velkém riziku poškození květů mrazem, máme následující možnosti:
-
Nejúčinnější (ale asi provozně nejdražší jsou mlžiče), kterými v rizikových hodinách aplikujeme velmi jemný aerosol těsně nad koruny stromů. Měrné a skupenské teplo vody výrazným způsobem ochrání kvetoucí stromy do teplot -5 až - 10 °C.
-
U jednotlivých menších stromů v rizikových dnech je možné překrytí koruny netkanou textilií, kterou při větším chladu můžeme navíc jemně zakropit vodou - ta opět dodá určité množství skupenského tepla. Určitou ochranu poskytne i překrytí mikrotenovou fólií s tou nevýhodou, že již většinou nejde sejmout bez poškození.
-
Další možností je chemická ochrana, kdy tyto přípravky chrání květy před výskytem některých bakterií, které mohou být důvodem vzniku kondenzačních jader ledových krystalů a právě ty květy poškodí. Uvedené ošetření ochrání květy nejvýše do teploty -5 °C. Při deštivém počasí je třeba postřik opakovat.
Více informací najdete na našem diskusním fóru.
Rada pro: 10. BŘEZEN