Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Únorová zahrádka

Květem a nezvyklou krásou nás mohou v tomto období zaujmout tito otužilci mezi rostlinami, kteří ovšem nepatří mezi skutečné posly jara. Bez ohledu na mráz kvete již od prosince vřesovec pleťový (Erica carnea), z vilínů rozkvétá jako první Hamamelis japonica a později H. mollis (velkokvětý, žlutě kvetoucí ´Winter Beauty´). Z kalin patří ke kvetoucím v zimním období Viburnum x bodnantense (´Dawn´ s temně růžovými poupaty) a V. fragrans. Dalšími dřevinami, které si vybraly zimu jako období květu je jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum), okrasná třešeň (Prunus subhirtela ´Autumnalis´) a  zimokeř časný (Chimonanthus praecox).

Aby se květy těchto dřevin mohly dobře rozvinout v tomto období drsných podmínek zimy, musí zachytit mnoho slunečního svitu, proto je vhodné sázet je na chráněná stanoviště od severu. Abychom je navíc měli co nejvíce na očích a těšila nás jejich krása, sázejte je blízko domu nebo vchodů, do atrií ap. Nejvhodnější dobou pro jejich výsadbu je jaro. Více informací o dřevinách kvetoucích v zimním a předjarním období viz. časopis Zahrádkář 2009 / 2.Rada pro: 2. ÚNOR