Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Cibuloviny
Září je vhodné období pro výsadbu mnoha druhů cibulovin.

Podzim je hlavním obdobím a září zvláště vhodným měsícem pro výsadbu cibulových květin. Pro jejich dobrý vývoj je nutné zajistit odpovídající podmínky podle druhu, protože cibule odevzdají všechnu svou sílu do prvních květů v našich zahradách.

Cibuloviny a to zvláště ty drobné (např. sněženky, krokusy, bledule, ladoňky, modřence), je nejlepší sázet ve větším množství ve skupinách, kdy skupinky i jednotlivé barvy opakujeme. Přitom je sázíme dost hustě, tj. stejně daleko od sebe tak, jak hluboko jsou vysazovány.

Oblíbenými místy k výsadbě jsou pro raně kvetoucí nižší a menší cibuloviny záhony s jarními trvalkami, vyšší (tulipány a hyacinty) pak vysazujeme mezi trvalky kvetoucí v létě a na podzim, nebo mezi polštářovité květiny. Travnaté plochy jsou k výsadbě považovány za méně vhodné - většinou trpí trávník, nebo cibuloviny. Pro ty nejmenší jsou pak i vhodné plochy pod opadavými listnatými keři.

Půdu je na místě výsadby nutné prokypřit do dvojnásobné hloubky odpovídající hloubce výsadby. Zapracujeme do ní dobrý kompost, univerzální substrát a na těžkých půdách je pro cibuloviny důležité přidání písku. Vrchní vrstvu půdy je pak možné obohatit pomalu působícím organickým plným hnojivem.Rada pro: 4. ZÁŘÍ