Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
Odstřihujte odkvetlé květy trvalek mimo těch z nichž potřebujete semena a těch, které ještě i po odkvětu dlouho do zimy zdobí záhony.
Od konce měsíce je možné všechny odkvetlé trvalky dělit a přesazovat. Do podzimu je dostatek času na řádné zakořenění, aby dobře přečkaly zimu. Výhodné je namulčování asi 3 cm silnou vrstvou kompostu, která pomůže udržet vlhkost v půdě. Přesazování trvalek uvnitř zahrady je možné již 14 dní po jejich odkvětu s cílem zmlazení a rozdělení starších trsů. Pokud je půda bohatá na humus, vydrží trvalky bez přesazování na jednom místě podle druhu 5-10 let, některé i podstatně déle.
Krátkověké trvalky, které ustávají v růstu a kvetení již po 2-3 letech, můžeme v zahradě udržet včasným přesazením: kopretiny, mák nahoprutý, hvozdík péřitý, hvězdnice alpská (Aster alpinus), krásnoočko (Coreopsis), dlužicha (Heuchera), prvosenky (petrklíče), kohoutek (Lychnis), polštářová plamenka (Phlox subulata).
K dlouhověkým trvalkám patří: čechravy (Astilbe), srdcovky (Dicentra), pivoňky, kosatce, řebčík královský, úpolín, bělotrn, čemeřice, hosty, ploštičníky (Cimicifuga) a z travin ozdobnice čínská (Miscanthus).
Rada pro: 27. SRPEN