Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
V poslední době není doporučováno setí a ani sázení sazečky cibule kuchyňské před polovinou května z důvodu náletu květilky cibulové jejíž larvy působí na cibuli velké škody. Květilka škodí i na vysázeném pórku a napadá i některé okrasné cibuloviny, nejčastěji tulipány a narcisy. I při výsadbě v druhé polovině května, se doporučovalo použít netkanou textii či ochranné sítě proti náletu škůdce. Postřiky proti květilce děláme při výšce rostlin asi 10 cm, podruhé po 8-10 dnech.
Pokračujeme v neukončených výsevech zelenin, u druhů citlivých na mráz plánujeme jejich vysetí tak, aby vzešly po ledových mužích. Volné záhony připravujeme obdobným způsobem jako u jarních výsevů - půdy chudé na humus obohatíme přídavkem humusovitého hnojiva, substrátu, dobrého kompostu. Ze zelenin vhodných v této době vysévat je to letní ředkvička a ředkev, fazole keříčkové i pnoucí, hrášek, letní špenát, celer listový, kukuřice cukrová, mangold řapíkatý a čekanku salátovou určenou pro zimní rychlení puků.
Zelenina, kterou vysazujeme jako sadbu, by měla být vysazována jen v množství odpovídajícím naší spotřebě do konce sklizně. Sazeničky nenechte nikdy zavadnout, po výsadbě se při mírné závlaze vytvoří především dostatek kořenů a po tomto ujmutí je nutné splnit potřebu odpovídajícího množství vody pro dobrý růst a vývoj. Pro podporu ujmutí můžete záhon po výsadbě překrýt perforovanou fólií. Vysazujeme hlávkový salát, štěrbák, kedlubny, růžičkovou kapustu, pór pro letní a podzimní sklizeň.
Pro letní období si vypěstujeme z nynějšího výsevu na výsevný záhon sadbu póru na přezimování, brokolici, kapustu máslovou a kadeřavou, pozdní kedlubny.
Rada pro: 3. KVĚTEN