Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Živé ploty
Potřebují letní řez

V srpnu silně zkracujeme u opadavých i stálezelených živých plotů letošní přírůstky. Řežeme - dřišťál (Berberis), buk (Fagus), habr (Carpinus), hloh (Crataegus), zimolez (Lonicera), ptačí zob (Ligustrum), rakytník (Hippophaë). Pro správný řez platí některé zásady:

  • čím rychleji plot roste, tím dříve ho seřezáváme
  • tam, kde hnízdí ptáci neřežeme dřív než v druhé polovině srpna
  • pokud živý plot roste slabě, řežeme raději v pozdějším termínu, abychom časným zmenšením asimilační plochy nezastavili růst vlásečnicových kořenů
  • mladý plot z listnatých keřů, který ještě nedorostl do požadované výšky, necháme pozvolna dorůst do požadované výšky, a to jen o 25-30 cm ročně. Přitom ho musíme řezem donutit, aby co nejvíce rozvětvil již od země a boky řezat mírně šikmo. Hlubší řez děláme v období vegetačního klidu - v předjaří.
  • ploty z jehličnanů - tis (Taxus), smrk (Picea), douglaska (Psedotsuga), seřezáváme teprve až dorostou do požadované výšky.


Rada pro: 11. SRPEN