Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Květiny k sušení
Je nutné sklízet ve správnou chvíli.

Květiny k sušení je nutné především sklízet ve správné vývojové fázi, abychom po jejich usušení dostali požadovaný vzhled, barvu i kvalitu.

Slaměnky je dobré sklízet v nakvetlém poupěti, zatímco těsně před plným rozkvětem sklízejte břinek (Lonas), statici (Limonium), smilek (Rhodante) a pískožil (Ammobium).

Květy k sušení mají být dále sklízeny za suchého počasí a oschlé po ranní rose. Další práce s nimi závisí na konkrétním druhu květiny - rostliny, kdy je doporučováno několik způsobů jak nejlépe dál materiál ošetřit a připravit nejen na vlastní sušení, ale existují i způsoby, kterými při a po sušení vylepšíme jejich kvalitu a trvanlivost. Nejdůležitější podmínkou je přitom udržení správné barvy a pokud možno i vůně.

Trvanlivost barvy ovlivňuje rod a druh rostliny, ale i způsob a rychlost sušení. Nejobtížněji se uchovává vůně.
Tyto informace jsou mnohdy tajemstvím, které je předáváno z generace na generaci u pěstitelů květin pro účely sušení, protože údaje o sklizňové zralosti jsou pro jednotlivé druhy rostlin specifické a v daných pěstitelských podmínkách mnohdy závisí právě na zkušenostech pěstitele.

Více informací v článku Trvalá krása květin v našem kalendáriuRada pro: 23. ČERVEN